Négylábú hősök a romok alatt – interjú a Kutyák Határok Nélkül Alapítvány vezetőjével

Mi kell ahhoz, hogy egy kutya életeket mentsen?
Bátorság? Kitartás? Képzés? Szeretet? Talán mindez együtt – és még valami több.
A Kutyák Határok Nélkül Alapítvány immár közel három évtizede azon dolgozik, hogy olyan segítő és mentőkutyákat képezzen, akik nemcsak szívvel, hanem orral és ösztönnel is a bajbajutottak megmentésére születtek. Ezek a kutyák nem kennelben élnek. Nem “kiképzőeszközök”. Ők családtagok, társak – és igazi hősök.
A mostani interjúban Leczki Saroltával, az alapítvány vezetőjével beszélgettünk:
– hogyan választják ki a mentőkutya-alapanyagot,
– milyen a kiképzésük,
– milyen életet élnek a kutyák, amikor épp nincs bevetés –
és miért jelent ez az egész sokkal többet, mint egyszerű munkát.
Ha valaha is elgondolkodtál azon, mi történik egy mentés helyszínén a háttérben, vagy mit jelent a hivatásos kutya-élet a mindennapokban, akkor ezt az interjút neked írtuk.
👉 Olvass tovább, és ismerd meg a négylábú életmentők világát belülről.
Interjú Leczki Saroltával, a Kutyák Határok Nélkül Alapítvány vezetőjével
-
A szervezetről általánosan
-
Mikor és milyen célból jött létre a Kutyák Határok Nélkül Alapítvány?
Az Alapítvány munkatársai közel 30 éve dolgoznak együtt, a KHN mint Alapítványi forma 2018-ban született. A cél formától függetlenül változatlan, minőségi kereső és segítő kutyákat képezni, akik munkájukkal támogatják az embereket, segítenek a bajbajutottakon.
- Mi a fő tevékenységi körötök, milyen típusú mentésekre specializálódtok?
Alapítványunk egyaránt foglalkozik segítő és kereső kutyák képzésével, elsősorban mentőkutyákat képzünk.
- A kutyákról
- Hány romkutató kutyátok van jelenleg aktív szolgálatban?
Az aktív kutyák száma folyton változik, hisz idővel kiöregednek vagy új kutyák kerülnek a csapatba, jelenleg közel 30 vizsgázott kutyánk van.
- Hogyan választotok kutyát erre a feladatra? Bármilyen fajta lehet mentőkutya?
Vannak fajták, melynek között több erre a célra alkalmas egyedet találunk, például a malinoisok, a retriever félék vagy a border colliek, de más fajták egyedei is alkalmasak lehetnek erre a munkára, például foxterrier, vizslák vagy akár a magyar puli is. Legfontosabb az adott kutya képessége: legyen nyitott, magabiztos, kezdeményező, jól motiválható.
- Mennyi idő, mire egy kutyából kiképzett romkutató válik?
Lehetőség szerint már kölyök kortól, 8 hetes kortól elkezdjük a kutyák előnevelését, majd képzését erre a speciális munkára, általában 2-3 éves kor között válnak bevethetőkké, megszerezve a nemzetközi minősítéseket.
- Kiképzés, életmód, munka
- Hogy néz ki egy ilyen kutya átlagos napja, ha nincs mentés?
Pontosan olyan, mint minden más átlagos kutyáé, hiszen kutyáink velünk élnek, családtagok. Képzésük heti rendszerességű. 1-2 alkalommal vesznek részt kereső tréningeken, és természetesen engedelmes képzést is kapnak. Ami még különbség egy átlagos kutyához képest, hogy nagyobb hangsúlyt fektetünk a megfelelő fizikai kondícióra, és az egészségükre.
🐾 Tudtad? Az NRDOGS fekhelyeit nemcsak házikedvencek, de mentőkutyák is használják.
👉 Nézd meg azokat a modelleket, amik a fokozott igénybevételre is kiválóan beváltak:
- Hogyan történik a kiképzés?
A megfelelő alapozás, előnevelés után a kutyák megtanulják a személy jelzést, ami egy aktív jelzés, ugatniuk kell. Utána ezt a jelzés módot gyakoroljuk mindenféle szituációban, erdőn, romon, sziklákon stb. Sokat járunk bontott épületekhez, illetve külföldi romokra is, hogy gyakorljuk a kutyákkal az életszerű környezetben való munkát és a vele járó speciális körülményeket, pl a több napos utazás, mindig máshol alvás.
- Mi motiválja a kutyát, hogy ilyen koncentrált és bátor legyen veszélyes helyzetekben?
Magas ösztönszintű, motivációjú kutyákat választunk, emellett fontos szempont az emberszeretet is, ami belső motivációt ad a kutyának.
- Megható pillanatok
- Volt olyan mentés, amit sosem fogtok elfelejteni? Tudnátok egy konkrét történetet megosztani?
Szinte minden keresés emlékezetes valamilyen okból, de természetesen vannak kiemelkedő történeteink.
2022-ben egy 21 éves leukémiás fiú elkeseredésében öngyilkossági szándékkal indul el a dunabogdányi erdőbe. Erős gyógyszereket vett be, nagynénje, akinek egy üzenetet hagyott a legrosszabbtól tartott. Időközben riasztották alapítványunkat, kutyáink és vezetőik keresni kezdték a területen. Eszméletlenül, életveszélyes állapotban, de élve megtalálta Daira kutyánk, és vezetője Dr. Rózsás Janka a fiút. Időben érkeztünk.
2023-ban a törökországi földrengés mentéseiben 5 fő vett részt csapatunkból, 5 keresőkutyával. Többek között Solka kutyánk és vezetője Kröpfl Erzsébet is fáradthatatlanul azon dolgoztak, hogy minél több túlélőt találjanak. Egy ilyen tragédia helyszínén szörnyű szembesülni azzal, ahogyan életek törnek ketté, családok szakadtak szét, de mindig hatalmas öröm, ha valakinek meg tudjuk menteni az életét.
- Milyen érzés, amikor a kutya jelez, hogy túlélőt talált?
Minden személy, akit megtalálunk sikerélmény, akár élő, akár halott. Természetesen fantasztikus érzés, ha sikerül időben érkezni és még tudunk segíteni.
- Pihenés és gondoskodás
- Miért fontos a kényelmes pihenőhely egy ilyen kutyának?
Nagyon fontos, hogy az állandó tréningezés mellett a kutyáknak legyen lehetőség rekreációra is, megfelelő mennyiségű és minőségű pihenésre.
- Hogyan segítenek az NRDOGS fekhelyek a munkakutyák regenerációjában?
A maximális kényelmet és regenerációt jelentik a kutyáink számára, védik az izületeiket és az izomzatuk ellazulását is segítik a pihenő időszakban.
- Melyik kutyus kapta az elsőt, és hogyan fogadta?
Karma, Huba, Jack, Solka, Zarah és Dexter kapták előszőr meg a fekhelyeket. Rögtön elfoglalták az Őket megillető helyüket rajta, nagyon élvezik a kényelmet! Jack azóta, hogy megkapta nem is fekszik szívesen más fekhelyre.
Nézd meg a fekhelyeket, amelyeken a mentőkutyák pihennek!
- Kapcsolat az emberekkel
- Milyen a kapcsolat a kutya és a vezetője között? Inkább munkatársak vagy szinte családtagok?
Minden kutyánk lakásban, családban él gazdájával, ők nem robotok vagy használati eszközök, hanem igazi társak.
- Ti hogyan ápoljátok a kutyák testi-lelki jóllétét hosszú távon?
Fontosnak tartjuk a megfelelő, minőségi tápokkal való táplálást, a tudatos és szakszerű pszichikai és fizikai képzési tervet, mindennek megvan a maga ideje és funkciója, így a pihenésnek is, erre is figyelünk. Közös séták, úsztatások, akár a családi nyaralásban való részvétel is a jó kapcsolathoz tartozik.
- Üzenet a gazdiknak és a kutyabarát közösségnek
- Mit üzennétek azoknak a kutyásoknak, akik támogatni szeretnének titeket?
Először is: nagyon köszönjük, ha támogatják munkánkat, minden egyes hozzájárulás és adomány segít nekünk abban, hogy életeket mentsünk. Legyen szó tárgyi vagy pénzbeli adományról, mindennek nagyon örülünk és hálásak vagyunk érte. Nagyon köszönjük Nektek is, hogy mellénk álltatok és támogattok bennünket.
- Miért fontos, hogy a hétköznapi kutyák gazdái is halljanak rólatok?
Mert minden kutya – legyen családi kedvenc vagy hivatásos mentőkutya – ugyanazt a csodát hordozza: a feltétlen szeretetet, az együttműködési vágyat és az elképesztő képességet arra, hogy hatással legyen az emberek életére.
Sokan nem is tudják, hogy magánemberként is fordulhatnak hozzánk, ha családtagjuk, szeretteik eltűnnek, ezért örülünk, ha minél szélesebb körben megismerik tevékenységünket, hogy tudjanak róla, a bajban ott vagyunk és segítünk, ha tudunk. A munkánk nem valami távoli, különleges dolog. A mentőkutyák élete, kiképzése, bevetése mindannyiunk közös ügye – mert ma másnak segítünk, holnap talán nekik lesz szükségük a segítségünkre. És mi ott leszünk.
Hitvallásunk:
Mi az NRDOGS-nál hiszünk abban, hogy a legjobbat kell adnunk azoknak, akik nap mint nap a legjobbat nyújtják. Ezért támogatjuk a munkakutyák jólétét – és ezért készítünk olyan fekhelyeket, amelyek méltók hozzájuk.
Ha Te is szeretnél minőségi fekhelyet a saját kutyádnak – vagy támogatnád a mentőkutyákat akkor keresd bátran a Kutyák Határok Nélkül Alapítványt!
Mit tehetsz Te?
A mentőkutyák munkája mindenkinek szól. Lehet, hogy ma másokon segítenek – de holnap akár a Te szerettednek lesz szüksége rájuk. Ezért is fontos, hogy minél többen ismerjék meg az Alapítvány munkáját. Ha szeretnéd támogatni őket, akár pénzbeli, akár tárgyi adománnyal – minden segítség számít.
👉 www.nrdogs.hu
📞 Telefon: 06303276121
Támogasd Őket Te is, amennyiben van rá lehetőség, mert a segítség lehet, hogy négylábon érkezik...
Ha megnéznéd milyen fekhelyen pihennek a Kutyák Határok Nélkül Alapítvány négylábú hősei, akkor kattints ide: